Güzel Sanatın Başlangıcı Oyundur! Yeni Nesil Oyun Haber Platformu

Günlük Oyun Oynama Süresi Ne Kadar Olmalı

Günlük Oyun Oynama Süresi Ne Kadar Olmalı

Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayara olan talep bir hayli fazladır. Özellikle gençler bu alanda çok kez uğraştığından oyunlara olan ilgi de buna bağlı olarak artış gösteriyor. Gençlerin ve yetişkin bireylerin bilgisayar başında oynamış olduğu oyunlarda süre çok önemlidir. Bazı gençler ortalamanın çok altında oyun oynarken bazıları ise saatlerce bilgisayar başında duruyor.

Günlük oyun oynama süresi maksimum 2 saat olmalıdır. İki saatin üstünde oynanan oyunlar oynayan kişinin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu etkilenme zaman geçtikten sonra yerini bağımlılık seviyesine çıkartacaktır. Dolayısıyla çocuğu, genci, yetişkini oyun oynama süresini iki saat gibi sınırlandırırsa gün içinde yapacak oldukları aktivitelere de hem daha iyi odaklanırlar hem de zaman açısından tasarruf etmiş olurlar.

Günlük Oyun Oynamada Fazla Sürenin Zararı

Günlük oyun oynama süresi iki saat ile sınırlı kılınmışken bu saat diliminin çok üstünde oyun oynayan bireyler de vardır. Bu durum gelişimi etkileyeceği gibi aynı zamanda insanın göz sağlığını da ciddi derecede etkiler. Sürekli bakılan bilgisayar ekranı insanın gözünü yoracaktır. Dolayısıyla az süre oynamanın önemini bu noktada daha iyi anlayabiliriz.

3-4 saat gibi vakitler insanı hem bedenen hem de zihinsel anlamda olumsuz etkileyecektir. Baş ağrısı, migren, sırt ağrısı, boyun tutulması gibi problemler de yine fazla sürenin zararları olarak karşımıza çıkan belli başlı faktörlerdir. Bu faktörlerin ve daha fazlasının oluşmaması için bilgisayarla aranızda olan göz mesafesine, duruşta bozukluğa, ekrana bakma süresine ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

Oyun Oynamanın Fiziksel ve Zihinsel Etkileri

Pek çok insan oyun oynayarak kendini geliştirirken pek çoğu da var olan bilgilerine bir yenisini ekler. Bu durum oynanılan oyunun içeriğiyle doğrudan ilgilidir. Bilgi verici oyunlar kişiyi her zaman bir adım öne taşır ve ona gerekli olan tüm eğitimsel donanımları aşılar. Bazı oyunlar ise kavga içeriklidir. Böylesi oyunların ise kişiye yararından çok zararı vardır. Bu zararların içinde oyunda yer alan karakterin davranışlarını sergileme, gün içinde agresiflik, bağırma, kızma, öfkelenme gibi değişik problemler kişinin bilincine yerleşerek olumsuz yönde etkiler.

Yazar Hakkında

Ahmet Tosun
Ahmet Tosun Selamlar, öncelikle adım Ahmet. Forum tarafında beni CLAY olarak görebilirsiniz =) Oyun içerikleri üretmeyi seviyorum, içeriklerimi beğendiğinizde bir küçük yorumla bunu belirtebilirsiniz. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap