Güzel Sanatın Başlangıcı Oyundur! Yeni Nesil Oyun Haber Platformu

Oyun Bilgisayarı Seçimi Nasıl Yapılır

Oyun Bilgisayarı Seçimi Nasıl Yapılır

Günümüzün en çok ilgi odağı haline gelmiş mesleklerinden biri şüphesiz  gamerlıktır. Gamer, Türkçede de tam manasını almış olan oyunculuk olarak tanımlanır. Gamerlar, genel olarak bilgisayar oyunları oynayarak gerek gördüğü hileleri ve bazı tüyoları izleyenlere ve oyun meraklılarına bazı video siteleri aracılığıyla gösterir. Ancak her bilgisayar her oyunu açamaz ve herhangi bir bilgisayarın olması bütün oyunları açmanız ve oynayabilmeniz anlamına gelmez.

Oldukça büyük ve detayları oldukça net gösterecek oyunlar için  için üretilmiş özel oyun bilgisayarları satın alınmalıdır. Bu yüzden oyun bilgisayarı seçerken ya da toplarken bütçeye ve oynanacak oyunlara göre dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunur.

Oyun Bilgisayarlarında Doğru Yazılım Parçaları Seçimi

Sadece oyun değil diğer bilgisayar işlemleri için de ekran kartı oldukça önemli bir bilgisayar parçasıdır. Hatta bilgisayarın kalbini oluşturan bir parçadır denilebilir. Oyunları en iyi şekilde oynayabilmek ve en yüksek kalitede açabilmek için 4 GB ve üzeri ekran kartı seçimi çok daha doğru olur  yüksek kaliteli oyun performansı elde edilebilir.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise işlemcidir. Oyun içeriğinin yüklenmesi için önemli bir parça olan işlemci, düşük modelde olması halinde yüklenmesi zaman alabilir. Sistemin hızının en önemli kaynaklarından biri olan RAM, arka planda çok fazla uygulamayı çalıştırabilme özelliğine sahiptir, böylece uygulamalar arası geçiş kolaylıkla sağlanabilir. Tavsiye edilen RAM  günümüz oyunları için 8 GB aşağıda olduğunda hem oyun hem de bilgisayar için sorun oluşturabilir.

Oyun Bilgisayarlarında Donanım Parçalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Veri depolama sistemi bileşenlerinden biri olan SSD ya da HDD depolama parçaları bilgisayar için önemli parçalardır. Aynı anda birçok veriyi depolaması ve uzun süre saklanabilir hale getirilmesi için en az 64 MB önbelleğe sahip olanları tercih edilmelidir. SSD’nin hard diskten farkı SSD’nin daha hızlı çalışmasıdır. Anakart tüm sistem bileşenlerini birbirleriyle bağlanmasını sağlayan parçadır.

Anakart ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise fazla güç harcayacağı için fazla ısınma problemine karşı kasa içinde soğutucu tercih edilmesidir. Monitör, kasa, klavye ve mouse gibi diğer parçalar bütçeye ve zevke uygun olarak satın alınabilir.

Yazar Hakkında

Ahmet Tosun
Ahmet Tosun Selamlar, öncelikle adım Ahmet. Forum tarafında beni CLAY olarak görebilirsiniz =) Oyun içerikleri üretmeyi seviyorum, içeriklerimi beğendiğinizde bir küçük yorumla bunu belirtebilirsiniz. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap